SC Grupta çalışanlarla ilgili yapı merkezde kurulan İnsan ve Gelişimi Yönetimi Direktörlüğü tarafından yürütülmektedir. Gruba ait şirketler kendi personel özlüklerini kurmakla beraber tüm çalışan politika ve sistem ve kuralları merkezi olarak gerçekleştirilmektedir.

    Öncelikle SC Grupta çalışanlar şirketin bir kaynağı olarak değil de şirketin bir varlığı olarak kabul edilmektedir. Bundan dolayı bu yapının ismi İnsan Kaynakları Direktörlüğü değil İnsan ve Gelişimi Yönetimi Direktörlüğü olarak belirlenmiştir.

    İnsan bir varlıktır ve gelişmesi için çalışmalar gerekmektedir. Bu departmanda İşe Alım, İşe Yerleştirme, Kariyer Hareketleri, Etkinlik ve Organizasyonlar, Personel Özlük, Eğitim ve Gelişim gibi alt birimler bulunmaktadır. Ayrıca Kurumsal Davranış ve Etik Değerler Kriterleri Yönetmeliği, Kurumsal Entelektüel Platformu (KEP), Özgeçmiş ve Bilgi Dosyası (CDF) gibi Türkiye çapında örnek uygulamalara bu departman imza atmıştır.

    Tüm çalışanlar Kişilik Envanteri, Yetenek Yönetimi, Yetkinlik ve Davranış Sistemleri yardımı ile de gerektikçe değerlendirilmekte ve yeniden yerleştirilmekte ya da kariyerleri geliştirilmektedir.

    Yönetim Kadroları atamalarında çok yüksek bir oranda hazır çalışanlardan yapılmakta ilgili görevler çok özel spesifikasyonlar istemediği müddetçe dışarıdan direkt yönetici alınmamaktadır.

    Özellikle mavi yakalı grup profesyonel olarak kurumsal tasarımdan çıkmış kıyafetlerle çalıştırılmaktadır.